Gazeta Start - Berisha niset për në Gjermani
facebook
twitter
rss
E Martë,   05 Maj 2015
Berisha niset për në Gjermani
2013.02.01 - 18:32   
 
Tiranë - Kryeministri Sali Berisha u nis sot për në Mynih, Gjermani, për të marrë pjesë në Konferencën e 49-të të Sigurisë. 

Konferenca e Mynihut është një event i përvitshëm me rëndësi globale në fushën e politikës së sigurisë, e cila që nga viti 1962, angazhon personalitete të larta nga mbarë bota në fushën e politikëbërjes, të mbrojtjes, mendimit, biznesit dhe medias në një diskutim të gjerë mbi çështjet kryesore të sigurisë të kohës sonë dhe sfidat potenciale në të ardhshmen.
 
Në sesione të veçanta të saj, Konferenca do të adresojë pikëpamje mbi të ardhmen e bashkëpunimit të komunitetit euro-atlantik të sigurisë, kriza në Zonën Euro dhe e ardhmja e Bashkimit Evropian, roli i fuqive në rritje për sigurinë ndërkombëtare, siguria dhe stabiliteti në Evropën Juglindore dhe Kaukaz dhe çështje aktuale të sigurisë globale si kriza në Siri dhe Mali, energjia, siguria kibernetike.
 
Konferenca do të drejtohet nga Wolfgang Ischinger dhe në të pritet të marrin pjesë Zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph Biden, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, Zëvendëspresidentja e Komisionit Europian dhe Përfaqësuese e Lartë për Çështjet e Jashtme e Politikën e Sigurisë së Bashkimit Europian, Baronesha Catherine Ashton, Zëvendëssekretari amerina i Shtetit William Burns, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) Lamberto Zannier, si dhe Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga dhe mbi 70 delegacione qeveritare, si dhe drejtues të korporatave të mëdha dhe përfaqësues të medias.
Gjatë zhvillimit të Konferencës, Kryeministri Berisha do të takohet me personalitete të ndryshme pjesëmarrës. /Start/     
  Komento kete Lajm!   
  Emri*   
  Qyteti   
  Permbajtja e komentit*   
  Kodi*     
 
Sqarim: Njoftojme te gjithe lexuesit tane se komentet te cilat permbajne fjalor ofendues, antikombetar, antifetar, percares NUK DO TE PUBLIKOHEN!!!
     
Lajme të ndryshme
Derbin e kryeqytetit e fiton... Skënderbeu! (VIDEO)
NASA publikon një dron fluturues (Foto/Video)
Rrjetet sociale pajisen me opsionin “Here Map”
Kumbullat e thata aleati më i mirë i zemrës
Urinimi natën shkakton humbjen e vetëbesimit te fëmija
“Loro Boriçi” i ri
Arsenali vazhdon të jetë i pamposhtur
Pamje mbresëlënëse gjatë shpërthimit të karterit në Hawaii (Video)
Modiano: Harresa. E shkuara? Është vendi i krimit
Op / Ed
Lajmi i fundit
 Forum
Frika dhe dhuna, hobi apo varësi? Filmat, klipet muzikore dhe telenovelat e dhunshme e të frikshme luajnë rolin themelor në shtimin e dhunës dhe frikës sot në botë. Kjo është më e përhapur tek adoleshentët. »»
 Eseistikë
Revolucioni dhe religjioni Në një mënyrë a në një tjetër, historia ka treguar se nuk mund të arrihet një ndryshim i qenësishëm në rrafshin individual dhe sidomos në atë shoqëror pa një trajtë revolucioni apo religjioni, pavarës »»
 Dossier
Çështja e princit dhe e trashëgimisë osmane në vitet 1913-1914 Më 29 korrik 1913, Konferenca e Ambasadorëve në Londër njohu pavarësinë e Shqipërisë nga Perandoria Osmane. Në bazë të këtij vendimi Shqipëria u shpall principatë, nën garancinë e Fuqive të Mëdha. »»

 

[ Stafi | Kreu | Kontakti | Politika e Botimit ]
Copyright 2006-2014 © GazetaStart.com - Të Gjitha Të Drejtat e Rezervuara.