Gazeta Start - Ramush Haradinaj shpallet i pafajshëm
facebook
twitter
rss
E Diel,   03 Maj 2015
Ramush Haradinaj shpallet i pafajshëm
2012.11.29 - 11:45   
 
Shpallet vendimi nga Gjykata e Hagës. Ish-Komandanti i UÇK-së, Ramush Haradinaj dhe dy të akuzuarit e tjerë për krime lufte, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, u shpallën sot të pafajshëm duke u liruar nga të gjitha akuzat e ngritura kundër tyre.  

Haradinaj më 3 prill 2008, pas tre vjetësh gjykimi, ishte shpallur i pafajshëm për të gjitha pikat e aktakuzës, ndërsa më 21 korrik 2010 Haga kishte marrë vendimin që rastin Haradinaj ta rikthejë pjesërisht në gjykim.

Haradinaj në fundin e vitit 2004 ishte zgjedhur kryeministër i Kosovës, por ai dha dorëheqje nga ky post në fillim të marsit 2005 dhe vullnetarisht shkoi në Tribunalin e Hagës.

Lirimi i Haradinajt dhe dy të akuzuarve të tjerë janë pritur me festime në Prishtinë, ku mijërta banorë të dalë në shesh festuan me me fishekzjare./Start/Postuar m: 2012-11-29 12:10
urieme urime ramush gzim te madh ka tere kosova jete te gjate te falt perendija
fatushi , peje
     
  Komento kete Lajm!   
  Emri*   
  Qyteti   
  Permbajtja e komentit*   
  Kodi*     
 
Sqarim: Njoftojme te gjithe lexuesit tane se komentet te cilat permbajne fjalor ofendues, antikombetar, antifetar, percares NUK DO TE PUBLIKOHEN!!!
     
Lajme të ndryshme
Mayweather triumfon në “betejën e shekullit”
Shkencëtarët kinez zbulojnë një dinozaur (Video)
“Apple” konkurron tregun me iPadin “Pro” (Video/Foto)
Variçet e pakuruara shndërrohen në plagë të rrezikshme
Si të edukojmë fëmijë të fortë emocionalisht
Kultura triumfon mbi barbarinë
Aguero i jep fitoren Sitit
E dini se në Atlantik ekziston `zona e vdekur’?! (Video)
Modiano: Harresa. E shkuara? Është vendi i krimit
Op / Ed
Lajmi i fundit
 Forum
Frika dhe dhuna, hobi apo varësi? Filmat, klipet muzikore dhe telenovelat e dhunshme e të frikshme luajnë rolin themelor në shtimin e dhunës dhe frikës sot në botë. Kjo është më e përhapur tek adoleshentët. »»
 Eseistikë
Revolucioni dhe religjioni Në një mënyrë a në një tjetër, historia ka treguar se nuk mund të arrihet një ndryshim i qenësishëm në rrafshin individual dhe sidomos në atë shoqëror pa një trajtë revolucioni apo religjioni, pavarës »»
 Dossier
Terenc Toçi dhe qeveria e përkohshme shqiptare e 26 prillit 1911 Terenc Toçi ishte dhe mbetet një nga personalitetet më të njohur shqiptarë të arbëreshëve të Italisë. Ai u lind më 9 mars 1880 në një provincë të Kozencës. Që në moshë të re, Terenc Toçi u aktivizua n »»

 

[ Stafi | Kreu | Kontakti | Politika e Botimit ]
Copyright 2006-2014 © GazetaStart.com - Të Gjitha Të Drejtat e Rezervuara.